Czwartek, 26 maja 2016. Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła
Kontakt
rss
Nowa Ostrołęka
wersja mobilnareklama

Czym i za ile do Warszawy

2012-04-14 15:03
PJ
Pociągiem? Autobusem? Własnym samochodem, czy może autostopem? Podpowiadamy naszym Czytelnikom jak najszybciej a jak najtaniej dostać się z Ostrołęki do stolicy.
 
Przez ostrołęcki intrernet stale przewijają się pytania internautów o najsprawniejszy i najmniej kosztowny sposób podróżowania do stolicy. I nic dziwnego. Władza tak nam poukładała rzeczywistość, że wiele życiowych spraw ostrołęczanie muszą załatwiać w Warszawie. Praca, załatwianie spraw w urzędach, lekarze specjaliści, zakupy - to tylko niektóre powody wyjazdów ostrołęczan do stolicy. Jest ich na pewno więcej, dlatego zamieszczamy przegląd środków lokomocji i zestawienie cen.
 

Pociągiem 

Z Ostrołęki w kierunku Warszawy odjeżdża dziewięć pociągów (i tyle samo wraca). Niestety, tylko jeden popołudniowy jest bezpośredni. Korzystający z pozostałych muszą się przesiadać w Tłuszczu. Połączenia są wprawdzie dobrze skomunikowane i na stacji przesiadkowej nie trzeba czekać więcej jak 5-15 minut (wszak autobusy też mają przerwę w Pułtusku), ale przesiadanie się tak czy inaczej jest uciążiwe, zwłaszcza dla kogoś, kto ma bagaż. Zaletą podróżowania pociągiem jest przewidywalny czas dotarcia do celu - pociągi nie stoją w korkach. Czas przejazdu między Ostrołęką a Warszawą Wileńską wynosi od 2:30 do 2:50 godz. Rzadko, bo rzadko, ale zdarza się jednak, że pociąg się zepsuje, albo natrafi na skradzioną lub zerwaną trakcję, albo inną przeszkodę. Wtedy to już umarł w butach. Linia do Tłuszcza wiedzie przez pola i lasy, z dala od drogowych szlaków komunikacyjnych. W przypadku nieprzewidzianej przerwy w podróży pasażerowie zdani są na łaskę i niełaskę kolejarzy. 
Niedogodnością podróży pociągiem jest również cena biletu - 22 zł i 20 gr. Do tego trzeba jeszcze doliczyć koszt autobusu miejskiego do dworca PKP, albo niestety taksówki. Zarząd MZK w Ostrołęce wprowadził ostatnio racjonalizatorską zmianę polegającą na odcięciu osiedla Stacja od świata poprzez likwidację linii nr 6. Bardzo trudno jest więc dostać się na dworzec komunikacją miejską. 
Inna władza - tym razem wojewódzka - wykonała "przyjazny inaczej" gest wobec mieszkańców Ostrołęki, likwidując kasę biletową na dworcu kolejowym, Przez to podróżni z naszego mioasta pozbawieni są możliwości korzystania ze zniżek, bądź promocyjnych ofert, np. bilet dobowy za 30 zł, na podstawie którego można nie tylko dojechać sdo Warszawy i wrócić ale też poruszać się pociągami po całej stolicy bi podwarszawskich miejscowościach. 
Nic dziwnego, że zwykłych pasażerów w pociągach jest jak na lekarstwo, a gros podróżych stanowią kolejarze dojeżdżający do pracy w Tłuszczu i w Warszawie. 
 

Autobusem

Autobusów z Ostrołęki do Warszawy jest pod dostatkiem. Najwięcej jeździ PKS-ów, ale i mniejsi prywatni przewoźnicy zajmują znaczną część rynku. Niby konkurencja jest duża, ale można odnieść wrażenie, że nie wszyscy przewoźnicy mają świadomość konkurencji istniejącej na rynku. Rozpiętość cen wśród autobusowych przewoźników  wynosi aż 11 złotych! Najtaniej - po 16 zł - wożą podróżnych niewielcy prywatni przewoźnicy np. Pradox Goworowo czy Daniszewski Wyszków. Najbardziej ceni się PKS w Suwałkach, który od podróżnych na odcinku Ostrołęka - Warszawa żąda aż 27 złotych! Gdzieś pomiędzy znajdują się inne PKS-y. PKS Ostrołęka i Polonus Warszawa wożą pasażerów za 23 złote, a BusKom Szczytno za 25 zł. Poza godzinami szczytu PKS-y woża pasażerów nieco taniej, nawet po 17 zł. Czas przejazdu z Ostrołęki do Warszawy Zachodniej to około dwóch i pół godziny, ale jest to czas wyłącznie orientacyjny. Wszystko zależy od sytuacji na drogach, zwłaszcza na zatłoczonych dojazdach do Warszawy. W piątki do Ostrołęki i w niedziele z Ostrołęki do Warszawy przewoźnicy oferują tzw. połączenia ekspresowe, bez zatrzymywanie się na przystankach pośrednich. Przy sprzyjających warunkach drogowych można w ten sposób dotrzeć do stolicy w nieco ponad dwie godziny. 
 

Własnym autem a może autostopem

Przy obecnych cenach paliwa to dość kosztowne przedsięwzięcie. Podróż autem napędzanym na gaz to w jedną stronę koszt ponad 30 zł; dieslem - ok. 40 zł, a samochodem napędzanym benzyną, w zależności od pojemności silnika - od 45 zł wzwyż. Podróż samochodem jest więc kosztowna. No chyba, że ma się współpasażera. W Ostrołęce, w odróżnieniu od dużych miast, nie upowszechnił się jeszcze zwyczaj szukania towarzyszy podróży przez internet, a warto znaleźć sobie współpasażera, z którym można podzielić koszty dojazdu. Istnieją nawet specjalne portale służące kojarzeniu pasażerów i kierowców, np. wspolnedojazdy.pl, jazdazagrosze.pl, autostop.net.pl. 
A propos autostopu, nasi Czytelnicy, którzy bez internetu nie wyobrażają sobie życia, na pewno nie pamiętają, a być może nawet nie wiedzą co to takiego autostop. To tacy ludzie, czasami spotykani na poboczach dróg, którzy machają rękoma na samochody w nadziei że któryś się zatrzyma (nie mylić z tirówkami). Autostop jest to zdecydowanie najtańsza, najczęściej bezpłatna forma podróżowania. Wszak czterdzieści lat temu, nieco zapomniany dziś autor książek dla młodzieży Adam Bahdaj, nazwał autostop "podróżą za jeden uśmiech". Przećwiczyliśmy dla naszych Czytelników i tę formę podróżowania do stolicy. Rzeczywiście jest to podróż tylko za jeden uśmiech, choć czas dojazdu bywa nieprzewidywalny. Gdy ma się szczęście, można dotrzeć do celu nawet w dwie godziny. Ale bywa, że czas podróży mierzony w godzinach wynosi, nazwijmy to, pięć plus. 
 

Są jeszcze dwa kółka

Wyczynowcy - a mamy takich w Ostrołęce kilku - potrafią w przypływie fantazji pojechać do Warszawy rowerem. Dobra kondycja i doświadczenie, przy jednoczesnej niezawodności sprzętupozwala osiągnąć cel w cztery do pięciu godzin. Powodzenia na trasie a jednocześnie życzymy sobie i wszystkim, żeby jak najwięcej pracy, dobrych lekarzy, kompetentnych urzędników, fajnych sklepów i nieobciachoiwych klubów było po prostu w Ostrołęce. Nie trzeba by było tak często jeździć.
Używamy cookies w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.