Kupujemy soczewki kontaktowe

Udostępnij

Coraz więcej osób decyduje się na korygowanie wzroku za pomocą soczewek kontaktowych. Ich popularność rośnie każdego roku, bo jest to bez wątpienia bardzo wygodny sposób na zapewnienie sobie idealnej jakości widzenia. Może on całkowicie zastąpić okulary, a może być używany razem z nimi, wymiennie. Co wypada wiedzieć o szkłach kontaktowych przed zakupem?

Kto może nosić soczewki kontaktowe?

Większość osób z wadami wzroku może korzystać z tego sposobu ich korygowania. Dla daleko- i krótkowidzów przeznaczone są soczewki sferyczne, dla astygmatyków toryczne, zaś dla prezbiopów progresywne. Również jeśli chodzi o indywidualne predyspozycje, to bardzo rzadko zdarzają się przypadki, by z soczewek należało zrezygnować. Może tak być np. w przypadku niektórych chorób oczu (nie mylić z wadami), jak zespół suchego oka czy chroniczne zapalenie spojówek. O tym, czy nie ma przeciwwskazań do noszenia soczewek przekonamy się podczas konsultacji ze specjalistą, który musi nam wypisać na nie receptę. Zarówno szkła kontaktowe, jak i okulary to wyroby medyczne i nie powinno ich się kupować na własną rękę. Specjalista wskaże też możliwe rodzaje czy nawet marki, pomagając dobrać najlepsze soczewki kontaktowe.

Wybór może bazować np. na materiale, z którego wykonane są szkła kontaktowe (silikon hydrożelowy lub hydrożel) albo na trybie noszenia. Ten drugi czynnik jest zwykle wiążący. Soczewki można bowiem nosić w trybie dziennym albo całodobowym. Pierwszy rodzaj zakłada się rano, nosi przez cały dzień, by zdjąć je wieczorem. Jeśli są to soczewki jednodniowe, to po zdjęciu można je wyrzucić. Jeśli zaś miesięczne, to wymagają czynności pielęgnacyjnych, po których można będzie znowu założyć je rano. Tryb całodobowy jest właściwy dla określonych modeli soczewek miesięcznych. W tym przypadku soczewki można nosić nawet kilka dni pod rząd – zwykle 4-5, raczej nie dłużej. To bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które zawsze muszą mieć zapewnioną idealną jakość widzenia. W ich przypadku również konieczna jest określona pielęgnacja.

Co dokupić do soczewek?

Same soczewki to nie wszystko, chociaż dodatkowe akcesoria do nich nie są dużym wydatkiem, a wcale nie trzeba go ponosić, jeśli mamy soczewki jednodniowe. Te z założenia po zdjęciu należ wyrzucić i żadna pielęgnacja ich nie dotyczy.

Natomiast w przypadku innych typów soczewek konieczny jest zakup odpowiedniego płynu pielęgnacyjnego. Z jego użyciem soczewki myje się po zdjęciu, by usunąć osady białkowe i zanieczyszczenia z ich powierzchni. Nawet najlepszy płyn do soczewek nie będzie w pełni skuteczny, jeśli nie będziemy stosować się do zaleceń higienicznych. Do nich należy zakładanie i zdejmowanie soczewek wyłącznie czystymi, umytymi dłońmi czy regularna wymiana płynu po każdym użyciu.

Alternatywą dla wielofunkcyjnych płynów do soczewek, które służą zarówno do ich mycia, jak i do przechowywania, są płyny oksydacyjne. Służą one do dezynfekcji soczewek i są szczególnie cenione przez alergików, ze względu na bardzo mocne właściwości oczyszczające. To połączenie nadtlenku wodoru (czyli wody utlenionej) z katalizatorem, który inicjuje reakcję chemiczną. Ich wadą jest konieczność pozostawienia soczewek w płynie przez minimum 6 godzin.

Bardzo wskazanym dodatkiem do soczewek każdego rodzaju – a także okularów i dla osób z okiem miarowym (bez wad) – są krople do oczu. Dają ulgę i łagodzą podrażnienia, szczególnie będące wynikiem przybywania w klimatyzowanych pomieszczeniach czy długiego korzystania z monitorów i ekranów.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz