Wełna czy Pianka? - Ocieplanie poddasza w praktyce

Udostępnij

​Poddasze - jeszcze do niedawna było to pomieszczenie mało użytkowane, służące bardziej jako pomieszczenie gospodarcze, czy forma składzika, a nawet spiżarni, bądź po prostu wykorzystywano je jako pralnię i suszarnię. Z czasem funkcja tego pomieszczenia diametralnie się zmieniła, domownicy poczuli niepowtarzalny urok, jaki daje to miejsce i coraz częściej zaczęli je adaptować na pokój użytkowy. Z tego względu ważna jest odpowiednia izolacja tego miejsca, gdyż cechuje się ono słabą izolacją właśnie, co powoduje, że jest tam zimno i wilgotno, w porównaniu do reszty pomieszczeń.

Poddasze- jeszcze do niedawna było to pomieszczenie mało użytkowane, służące bardziej jako pomieszczenie gospodarcze, czy forma składzika, a nawet spiżarni, bądź po prostu wykorzystywano je jako pralnię i suszarnię. Z czasem funkcja tego pomieszczenia diametralnie się zmieniła, domownicy poczuli niepowtarzalny urok, jaki daje to miejsce i coraz częściej zaczęli je adaptować na pokój użytkowy. Z tego względu ważna jest odpowiednia izolacja tego miejsca, gdyż cechuje się ono słabą izolacją właśnie, co powoduje, że jest tam zimno i wilgotno, w porównaniu do reszty pomieszczeń.

Jak wykonać ocieplenie poddasza?

Ocieplenie poddasza można dokonać na dwa sposoby w zależności od materiału, jaki się do tego użyje. Można tego dokonać bądź pianką poliuretanową, bądź wełną mineralną. Piankę poliuretanową aplikujemy za pomocą specjalnego natrysku. Jest to dobre, jeśli chodzi o dokładność, jednak nie pochłonie ona wilgotności w odpowiedni sposób. Dodatkowo jest dość drogą opcją. Jeśli chodzi o ocieplenie poddasza wełną jej koszt jest nawet dwa razy droższy niż koszt wełny. Dodatkowo pianka może wpływać niekorzystnie na zdrowie człowieka. Należy pamiętać o założeniu specjalnego kombinezonu, masek oraz respiratora podczas natrysku, aby ochronić się przed szkodliwymi substancjami jakie są podczas tej czynności wydzielane. Po dokonaniu natrysku ponadto należy odczekać do całkowitego wyschnięcia pianki, co zajmuje od 48 do 72 godzin i w tym czasie takie pomieszczenie, powinno być całkowicie odcięte od użytkowania. Ma to szczególnie znaczenie w przypadku osób borykających się z chorobami układu oddechowego, palącymi papierosy i uczulonych na wszelkie substancje chemiczne.

Wełna do poddasza i dachu

Drugą formą ocieplenia poddasza jest stosowanie płyt z wełny mineralnej, bądź drobnego granulatu z wełny przy metodzie wdmuchiwania wełny. Tutaj szczególnie trzeba zwrócić uwagę na konstrukcję. Najlepiej, aby była ona dwuwarstwowa i aby wełna była tylko i wyłącznie sprawdzonej i najwyższej jakości. Ważna przy montażu ocieplenia z wełny jest precyzja, z jaka dokonuje się montażu, stąd ważna jest też sprawdzona i fachowa ekipa, która tego dokona.

Ocieplenie poddasza wełną mineralną to przede wszystkim niskie koszty. Dodatkowo wełna idealnie sprawdza się nie tylko do ocieplenia, ale również doskonale zagwarantuje nam idealną izolację akustyczną tego pomieszczenia. Z tego względu jest bardzo popularna metodą stosowaną do ociepleń poddaszy, a także najczęściej polecaną przez firmy budowlane.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz