Wtorek, 31 maja 2016. Imieniny: Anieli, Feliksa, Kamili
Kontakt
rss
Nowa Ostrołęka
wersja mobilnareklama

Masz kartę ratowniczą w aucie?

2014-01-11 08:28
ME
źródło: kartyratownicze.pl

Pozornie zwykła kartka papieru wożona w samochodzie może uratować  życie. Tzw. karty ratownicze mają pomóc ratować ofiary wypadków drogowych. Rusza akcja informacyjna, która ma spowodować wyposażenie jak największej ilości pojazdów w Polsce w karty ratownicze i nalepki.

Akcję zainicjowała Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej i przedstawiciele branży samochodowej w Polsce.

Karta ratownicza to kartka w formacie A4 przedstawiająca schemat pojazdu z zaznaczonymi najważniejszymi dla służb ratowniczych elementami: umiejscowieniem wzmocnień karoserii, rozmieszczeniem poduszek bezpieczeństwa, czy też gazowych napinaczy pasów. Karta ratownicza ma zestandaryzowaną formę (symbole, oznaczenia) i funkcjonuje w większości krajów UE. Jest przygotowana przez producenta danego samochodu.Pozornie zwykła kartka papieru wożona w samochodzie pozwala często skrócić czas akcji ratowniczej o 30 procent, o  6 – 9, często decydujących, minut.  Pozornie zwykła kartka papieru może uratować.

Co roku na polskich drogach prowadzone są tysiące akcji ratowniczych spowodowanych wypadkami drogowymi, w których by uratować życie pasażerów liczy się każda sekunda. Konstrukcja, wzmocnienia i systemy bezpieczeństwa pojazdów to zawsze wyzwanie dla grupy ratowniczej. Na drogach jeździ setki modeli samochodów i każdy jest inaczej skonstruowany. Karoserie samochodów mają wzmocnienia, które są bardzo różnie umiejscowione. Gdy nożyce natkną się na takie wzmocnienie – pękają. Znalezienie i odłączanie akumulatorów też wbrew pozorom nie jest łatwe. Podobnie ma się sprawa z poduszkami powietrznymi. Dlatego aby przyspieszyć wydobycie pasażerów z rozbitego pojazdu opracowano europejski system „Karta ratownicza pojazdu”.

Komentarze (3)

Dodaj komentarz
Oceń artykuł:
-1
+1
+2 (2)
~AM (2014-01-11 17:22)
IP: *.*.207.244
Idea fajna tylko skąd wziąć taką kartę? Może powinny być dostępne w internecie, żeby każdy mógł sobie wydrukować. Ja np. nie wiem gdzie mój pojazd ma wzmocnienia, mogę zaznaczyć poduszki zbiorniki paliwa i LPG, akumulator ale cechy konstrukcyjne powinny być naniesione już przez producenta.
~strażak (2014-01-24 21:19)
IP: *.*.225.252
http://kartyratownicze.pl/ jest to strona na której mozna pobrac i wydrukowac karte:) pozdrawiam i oby ingdy sie ta karta nie przydala
~Antyreklama (2014-01-25 13:29)
IP: *.*.208.177
To jest forum wymiany zdań i poglądów, a nie tablica reklamowa.
Odpowiedz
Zgłoś do moderacji
-1
+1
-1 (1)

Używamy cookies w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.