Wtorek, 31 maja 2016. Imieniny: Anieli, Feliksa, Kamili
Kontakt
rss
Nowa Ostrołęka
wersja mobilnareklama

Do USA bez wiz?

2014-02-13 10:19
Kate
fot. scx.hu

To pytanie pojawia się w ogólnopolskich mediach w zasadzie co roku. Każdorazowo napawa optymizmem i wzbudza nadzieję w niejednym Polaku. Niestety, na nadziejach się kończy. Od wielu lat nasz kraj bezskutecznie ubiega się o ruch bezwizowy do Stanów Zjednoczonych.


Polska powiadomiła Komisję Europejską, że USA utrzymują wizy dla obywateli polskich wbrew zasadzie wzajemności dotyczącej ruchu bezwizowego z UE. 
Niestety, ani skargi, ani rozmowy dyplomatyczne niewiele zmieniają w tej sytuacji. Nadal pozostajemy, obok czterech innych państw Unii Europejskiej: Rumunii, Bułgarii, Chorwacji i Cypru, wykluczeni z ruchu bezwizowego do USA. Można podejrzewać, że taka sytuacja utrzyma się jeszcze długi czas.
Jedyną szansą jest Loteria Wizowa o tzw. Zieloną Kartę, która odbyła się na jesieni zeszłego roku. Czas na zgłoszenie swojego udziału mieliśmy do 2 listopada 2013. Już od maja 2014, aż do czerwca 2015 roku można będzie sprawdzać wyniki losowania.
Wielu ostrołęczan pokusiło się o wysłanie swojego wniosku. Wielu już wyjechało, a nadal ogromna grupa wciąż marzy o wyjeździe. Myślenie o Ameryce, jak o kraju dobrobytu i wiecznej szczęśliwości chyba nas szybko nie opuści. Głoszone są opinie, że Polacy nie są już zainteresowani wyjazdem do USA, że mamy otwarte granice UE, a u nas w kraju są teraz większe możliwości. Prawda jest taka, że nadal  pozostajemy pod silnym wpływem zakorzenionych w narodzie poglądów i pragniemy, aby nam też ziścił się „american dream”.

Komentarze (2)

Dodaj komentarz
Oceń artykuł:
-1
+1
0 (0)
~wredniak (2014-02-13 21:22)
IP: *.*.12.196
USA miało i ma Polskę zawsze głęboko w d.... Udają naszych przyjaciół tylko dlatego żeby z naszych chłopaków na misjach mieć mięso armatnie.
Odpowiedz
Zgłoś do moderacji
-1
+1
+1 (1)
~ziom (2014-02-13 20:52)
IP: *.*.91.123
Chyba nie bardzo tak jest jak pisze autor :) Znam mnóstwo ludzi co powrócili z USA czy planują w najbliższym czasie. I to osoby co mieszkały tam kilkanaście lat. W USA jest naprawde kryzys, w takich miastach jak Detroit mozna kupić dom juz za 1000$...
Odpowiedz
Zgłoś do moderacji
-1
+1
0 (0)

Używamy cookies w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.