Poniedziałek, 30 maja 2016. Imieniny: Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama
Kontakt
rss
Nowa Ostrołęka
wersja mobilnareklama

ARiMR rozpoczyna przyjmowanie wniosków od rolników o płatności na 2014 rok

2014-03-14 12:59
ME
fot. NO

Podobnie jak w latach ubiegłych 15 marca 2014 roku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpocznie już po raz 11-ty przyjmowanie wniosków o przyznanie  płatności bezpośrednich, ONW i rolnośrodowiskowych na rok bieżący - przypomina Krzysztof Bałdyga, kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Ostrołęce. Również jak co roku, przed tym terminem Agencja wysłała do każdego z rolników, którzy korzystali z dopłat w ubiegłym roku wnioski personalizowane, które są wypełnione przez Agencję na podstawie posiadanych informacji z wniosku złożonego w 2013roku.

Ze względu na to, że Agencja rozpoczęła wysyłanie wniosków spersonalizowanych do rolników z początkiem roku tj. przed uchwaleniem przez Sejm RP nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego, którą uchwalono 24 stycznia 2014r., do rolników został wysłany wniosek opracowany na podstawie dotychczasowych przepisów, w którym znalazły się checkboxy umożliwiające ubieganie się o płatności uzupełniające (UPO) i płatności uzupełniające do powierzchni upraw roślin przeznaczonych na paszę, uprawianych na trwałych użytkach zielonych tzw. płatności zwierzęce (PZ) - wyjaśnia Krzysztof Bałdyga, kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Ostrołęce. - Jednocześnie w przypisach została zawarta informacja, że pola te należy wypełniać, jeżeli płatności te będą przyznawane w 2014 roku.

Zgodnie z w/w ustawą w roku 2014 nie będą przyznawane płatności uzupełniające (UPO) i zwierzęce (PZ) dlatego też na 1 stronie wniosku rolnicy nie powinni zaznaczać checkboxów dotyczących uzupełniającej płatności podstawowej i płatności zwierzęcej oraz  na 3 stronie w części VIII wniosku rolnik powinien wykreślić działki rolne z grupą upraw UPO. Powyższe informacje dotyczące szczegółowego wypełnienia wniosku zawarte są w instrukcji wypełniania wniosków, przesyłanej do rolników wraz z wnioskiem spersonalizowanym. Nowy wzór wniosku został opracowany na podstawie zmienionych przepisów rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w którym na pierwszej stronie brak checkboxów umożliwiających wnioskowanie o przyznanie płatności UPO i PZ. Została usunięta także sekcja IV. Dotycząca żądań rolnika związanych z płatnością zwierzęcą. Ten wzór wniosku będzie udostępniony przez Agencję na stronie internetowej i będzie dostępny w biurach powiatowych i oddziałach regionalnych (do druku). Przeznaczony jest dla tych rolników, którzy będą składać wniosek po raz pierwszy w 2014 roku jak również w przypadku składania zmiany lub korekty wniosku.
W stosunku do roku ubiegłego występują również inne zmiany w zasadach przyznawania płatności w 2014 roku, z pośród których do dość istotnych można zaliczyć:
1. Od 2014 roku jednolita płatność obszarowa przysługuje także do gruntów rolnych, które nie były utrzymywane w dobrej kulturze rolnej na dzień 30 czerwca 2003 r. i były oznaczone kodem DR10, o ile na gruntach tych prowadzona jest działalność rolnicza.
2. W przypadku, gdy w obrębie działki rolnej znajdują się siedliska przyrodnicze/gatunki ptaków/gatunki zwierząt i rolnik będzie kosił oraz usuwał w terminie do 31 października okrywę roślinną, wówczas zobowiązany jest on do złożenia w terminie do 9 czerwca – Oświadczenia o występowaniu na łące lub pastwisku siedliska przyrodniczego, siedliska gatunku ptaków, siedliska gatunku zwierząt.
3. Rolnicy, którzy po raz pierwszy ubiegają się o przyznanie płatności ONW w roku 2014 lub zakończyli realizację pierwszego 5-cio letniego zobowiązania, wyłączeni są z obowiązku prowadzenia działalności rolniczej na obszarach ONW przez pięć kolejnych lat, licząc od dnia otrzymania płatności.

Wnioski od rolników o przyznanie płatności na 2014rok, Agencja przyjmuje w terminie od 15 marca do 15 maja i można złoży
osobiście w biurze powiatowym w godzinach urzędowania tj. 7:30 – 15:30  lub za pośrednictwem poczty a także przez Internet. Wniosek o przyznanie płatności może zostać złożony także w terminie 25 dni kalendarzowych po terminie składania wniosków, tj. do dnia 9 czerwca 2014 r., jednak za każdy dzień roboczy opóźnienia stosowana jest redukcja w wysokości 1% kwoty płatności. Zachęcam do systematycznego składania wniosków w całym okresie przyjmowania co pozwoli uniknąć kolejek oraz umożliwi pracownikom Agencji na etapie przyjęcia wniosku, dokładniejsze sprawdzenie prawidłowości wypełnienia a tym samym unikniemy ewentualnych ponownych wezwań rolników do korekty tych dokumentów.
Szczegółowe informacje dotyczące płatności bezpośrednie na 2014 rok można znaleźć na stronie internetowej Agencji www.arimr.gov.pl

 

Komentarze (2)

Dodaj komentarz
Oceń artykuł:
-1
+1
0 (0)
~stan (2014-03-15 05:50)
IP: *.*.110.205
Ten na zdjeciu to glowny obrotowy zielonych na naszym terenie.Tepi opozycje, twardo trzyma sie stolka.Ida wybory zobaczymy czy sie zobaczymy.
~Wojtek (2014-03-22 01:19)
IP: *.*.219.161
Oczywiście ,że się zobaczymy. Tępy i naiwny polski chłop jak zwykle tak i w tych wyborach nie pozwoli przepaść zielonej zarazie
Odpowiedz
Zgłoś do moderacji
-1
+1
0 (0)

Używamy cookies w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.