Środa, 25 maja 2016. Imieniny: Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny
Kontakt
rss
Nowa Ostrołęka
wersja mobilnareklama

Koncert pamięci Stanisława Moniuszki /zdjęcia/

2012-11-13 20:34
Fot. Łukasz Korczakowski

Trwa cykl koncertów organizowanych przez Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia w Ostrołęce. Tym razem w 140 rocznicę śmierci polskiego kompozytora Stanisława Moniuszki w szkolnej sali koncertowej wystąpili uczniowie olsztyńskiej szkoły muzycznej.

 

Na scenie wystąpili gościnnie uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Olsztynie, w swoim teatralno-muzycznym repertuarze cofnęli oni widzów do czasów XIX wieku, kiedy to wybitny kompozytor Stanisław Moniuszko tworzył swoje najwspanialsze dzieła. Dzisiejszy koncert poświęcony był pamięci artysty w 140 rocznicę jego śmierci.

 

Stanisław Moniuszko przyszedł na świat 5 maja 1819 roku w Ubieli, małej białoruskiej wsi położonej w centralnej części kraju. Wybitny polski kompozytor, dyrygent, pedagog, autor ok. 268 pieśni, operetek, baletów i oper. W wieku 8 lat wraz z rodziną przeniósł się do Warszawy, następnie mieszkał w Mińsku i Berlinie. Do swojej ojczyzny wrócił na stałe w 1858 roku i przeniósł się wraz z rodziną do Warszawy, gdzie objął stanowisko dyrygenta opery. Jednocześnie od 1864 był wykładowcą w Instytucie Muzycznym w Warszawie. Jego częste podróże zagraniczne miały związek z ogromnym sukcesem jego oper: Halka, Straszny dwór i Paria. Zmarł 4 czerwca 1872 w Warszawie pozostawiając po sobie ogromną spuściznę dzieł scenicznych i kameralnych.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz
Oceń artykuł:
-1
+1
+2 (2)
Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza

Używamy cookies w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.