Trigeneracja – instalacja przyszłości?

Udostępnij

Trigeneracja czy inaczej trójgeneracja to system, który niesie za sobą wiele korzyści. Co warto o niej wiedzieć? Czy jest to proces technologiczny, który wpisuje się w realia postępu? Podpowiadamy.

Co warto wiedzieć o trigeneracji?

Trigeneracja to system technologiczny, o którym mówi się, że jest następcą kogeneracji. Kogeneracja umożliwia jednoczesne wygenerowanie energii cieplnej i energii elektrycznej. Trójgeneracja polega z kolei na skojarzonym wytwarzaniu energii cieplnej, mechanicznej, a także chłodu użytkowego. Ma ona na celu przede wszystkim zmniejszenie ilości i kosztów energii pierwotnej, która potrzebna jest do wytworzenia każdego z wyżej wymienionych rodzajów energii w sposób odrębny, czyli inaczej optymalizację jej kosztów. W systemie trójgeneracji to właśnie chłód użytkowy służy do zredukowania ilości niezbędnej energii pierwotnej. Dzięki trójgeneracji możliwa jest zamiana energii pierwotnej na trzy energie wtórne stosowane razem – energię cieplną, energię elektryczną, oraz energię mechaniczną.

Aby system trigeneracji działał prawidłowo potrzebny jest moduł kogeneracyjny. Woda, którą produkuje ów moduł, służy z kolei do zasilania następnego urządzenia, jakim jest absorpcyjny agregat wody lodowej, czyli wody o temperaturze od 6 do 14ºC. Tego rodzaju urządzenie umożliwia przykładowo chłodzenie sprzętów, które przy produkowaniu energii elektrycznej generują ciepło. System trigeneracji jest zatem skonstruowany niezwykle spójnie i logicznie. Dzięki jego zastosowaniu pracujące w nim maszyny zyskują przede wszystkim na wydajności i trwałości.

Zalety trigeneracji

Trigeneracja wiąże się przede wszystkim z ekologią i efektywnością pod względem ekonomicznym. Systemy trójgeneracyjne umożliwiają przykładowo uzyskanie ciepła na rzecz ogrzewania i produkcji ciepłej wody przy użyciu pompy ciepła, chłodu na rzecz wentylacji z zastosowaniem pompy ciepła, czy energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznej. Jest to zatem rozwiązanie, które zakłada wykorzystywanie energii przy jej jak najmniejszych stratach. Dzięki trigeneracji redukcji ulegają koszta związane z energią elektryczną i cieplną. Jest ona także niezwykle bezpieczna dla środowiska, natomiast zastosowanie rozwiązań przyjaznych ekologicznie może świetnie świadczyć o firmie, która je wykorzystuje.

Trigeneracja umożliwia także zrezygnowanie z zewnętrznych źródeł energii (jednak nie wyklucza ich stosowania całkowicie). W tym systemie wytwarzamy własną energię elektryczną czy cieplną, a nawet chłód. Jest to zatem świetna metoda na oszczędzanie pewnych funduszy.

Wielką zaletą tego systemu jest także możliwość stosowania go przez cały rok. Ciepło z modułu kogeneracyjnego jest efektywnie wykorzystywane także w miesiącach letnich. Poza tym, jako kolejne z atutów trigeneracji często wymienia się to, że jako nieelektryczne źródło chłodu nie obciąża ona sieci elektrycznej. Stosowane w niej chłodzenie absorpcyjne generuje także niewielki poziom hałasu i wysoką trwałością. Niezwykle rzadko zdarza się, aby któreś z elementów systemu trigeneracji wymaga serwisowania. Jest to zatem rozwiązanie długotrwałe i wyróżniające się długą żywotnością.

Trigeneracja

Gdzie ma zastosowanie trigeneracja?

Użycie trigeneracji jest szczególnie korzystne w miejscach, gdzie używa się jednocześnie wszystkich trzech rodzajów energii, które system ten produkuje. Popularną praktyką staje się budowa elektrociepłowni wykorzystujących ten system na osiedlach mieszkaniowych, które dopiero powstają. Urządzenia, dzięki którym możliwe jest zastosowanie tego systemu, świetnie odnajdują się również w nowoczesnych biurowcach. Trigeneracja sprawdza się także przykładowo w szpitalach. Technologię tą nierzadko stosuje się także jako źródło energii w branży przemysłowej, czy przy produkcji pary technologicznej.

Jednym z ciekawszych elementów systemu trigeneracji jest to, iż w systemie tym możliwe jest wytworzenie tak zwanej wody lodowej. Owa woda lodowa może być stosowana przykładowo w urządzeniach, których używa się do klimatyzacji pomieszczeń produkcyjnych, biurowych, bądź mieszkalnych. Trigeneracja umożliwia zatem produkcję ciepła w okresie zimowym, ciepłej wody przez cały rok, a także czynnika chłodzącego, gdy za oknem panują upały. Jest to naprawdę korzystne rozwiązanie, które warto implementować nawet w mieszkaniach czy samodzielnych domach – jest ono przyjazne dla środowiska, energooszczędne, i bardzo efektywne.

Mimo że obecnie trigeneracja nie jest zbyt popularnym terminem, to wierzymy, że jest to jedna z technologii przyszłości. Aby dowiedzieć się więcej na jej temat, bądź zamówić usługę założenia instalacji trigeneracyjnej, odwiedź https://energycool.pl/.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz